Plastic Surgery Doctors

Правовий статус комбатантів

Правовий статус комбатантів
323901 ПЕРЕГЛЯДІВ

Військові дії на території України зумовили використання норм міжнародного гуманітарного права, яке спрямоване на захист цивільного населення від впливу збройного конфлікту та тих, хто припинив брати участь у воєнних діях. Разом з тим, міжнародне гуманітарне право несе з собою низку понять та термінів, серед яких - «комбатанти».

Детальніше про те, хто такі «комбатанти» та їх правовий статус розповідає юристка Богородчанського бюро правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД  Вікторія Бігун.

Відповідно до ст.2 Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України» комбатанти - особи, які можуть брати безпосередню участь у воєнних діях та входять до складу збройних сил сторін.

Зверніть увагу, що міжнародне гуманітарне право встановлює, що медичний та духовний персонал збройних сил не є комбатантами, але в разі потрапляння в полон користується всіма правами та пільгами військовополонених.

До комбатантів відносять наступні три основні категорії осіб:

1.     жителі неокупованої території, які під час наближення ворога озброюються, щоб чинити опір силам загарбника, не маючи часу сформуватися в регулярні війська, за умови, що вони мають зброю відкрито й дотримуються законів і звичаїв війни, однак лише на період, необхідний для того, щоб відбити напад;

2.      члени особового складу збройних сил та включених до них ополчень;

3.     ополчення та рухи опору, які не включені до складу регулярних військ, але відповідають низці вимог, зокрема:

-         ними командує особа, яка відповідає за своїх підлеглих;

-          вони мають постійний відмітний знак, добре розпізнаваний на відстані;

-         вони носять зброю відкрито;

-         вони здійснюють свої операції згідно із законами та звичаями війни.

До обов’язків комбатантів входить відрізняти себе від цивільного населення.

Можна зробити висновок, що комбатанти є законними учасниками війни, мають право брати безпосередню участь у військових діях і відповідно є правомірним об’єктом нападу. Комбатант має право застосовувати силу і навіть вбивати, не будучи при цьому притягнутим до персональної відповідальності за насильницькі дії, тобто комбатант не може бути підданий судовому переслідуванню за участь у законних бойових діях, навіть якщо б ці дії вважались серйозним злочином у мирний час. Звичайно, право застосовувати насилля жорстко обмежено межами міжнародного права, і у випадку порушення правил ведення збройної боротьби комбатант може бути визнаний військовим злочинцем.

Якщо комбатант здається в полон, то він вже має право на статус військовополоненого, і немає значення, що він належить до армії держави агресора, права військовополонених як раз і діють для полонених ворогів.

Plastic Surgery Doctors
Мої відео